• ul.Siennicka 24/7, 04-395 Warszawa, Poland

Info

Teatr Malabar Hotel powstał w 2009 roku. Od początku jest prowadzony przez Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego. Nazwa teatru została zainspirowana fikcyjną przestrzenią – Malabar Hotelem – występującą w trzech dramatach Witkacego: Bziku tropikalnym, Niepodległości trójkątów i Metafizyce dwugłowego cielęcia. Teksty te są pokłosiem antropologicznej wyprawy, w której Witkiewicz towarzyszył Malinowskiemu po śmierci Marii Janczewskiej. Smutek i feeria tropików zainspirowały twórców teatru do własnych podróży i indyjski Malabar (choć w Mister Price Malabar Hotel znajduje się burmijskim Rangoon, które też zdołaliśmy odwiedzić i wyruszyć stamtąd w deltę Irawadi w poszukiwaniu białych krokodyli) stał się naszym rajem na ziemi i źródłem inspiracji.

Podobno mamy rozpoznawalny charakter pisma, ale ewoluuje on dzięki współpracy z reżyserami (Hendrik Mannes, Magda Miklasz, Michael Vogel, Ewa Piotrowska, Maria Żynel, Agnieszka Glińska, Marcin Wierzchowski) i jest pomieszaniem teatru lalkowego, dramatycznego i plastycznego w stopniu zawsze zależnym od sensu. Forma jest dla nas wyłącznie wspornikiem treści i nawet jeśli jest wybujała, nie jest “czystą”, choć Witkacy inspiruje nas ciągle i nie przestaje gościć w naszym repertuarze.

Teatr Malabar Hotel od 2013 roku regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym M.St Warszawy, którego gościnne sceny stały się naszym drugim domem. Podejmowaliśmy bliską współpracę z teatrami w Polsce (Teatr Studio w Warszawie, Teatr Roma w Warszawie, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Socho w Warszawie, Teatr Ochoty w Warszawie, Teatr Fredry w Gnieźnie) i za granicą (Shaubude w Berlinie, Westfluegel w Lipsku).