na podstawie powieści Ignacego Kraszewskiego, z inspiracji wydarzeniami Rewolucji Francuskiej
Spektakl powstał na podstawie opowiadania historycznego Józefa Ignacego Kraszewskiego “Barani Kożuszek”. Bohater utworu z 1881 r. – autentyczny warszawski żebrak – wystawiał swoje przedstawienia w czasach Sejmu Czteroletniego. Siadał przy ulicy Miodowej i rozkładał teatr. Głównym punktem jego widowisk było ścinanie małą gilotyną głów lalek, które wyobrażały ważne osobistości z okresu oświecenia, uważane za zdrajców ojczyzny. “Najsurowsze dochodzenia nie mogły wydobyć, kto mu tę gilotynkę poddał, te osóbki dostarczył i do tego nakłonił” [M. Waszkiel, “Dzieje teatru lalek w Polsce”, Warszawa 1990, s. 86].
W “Kurierze Warszawskim” z 1830 r. znajduje się informacja, że Barani Kożuszek twarz miał przyjemną, oczy ogniste, na sobie łachmany, biegał raczej boso i śpiewał piosenkę: “Kożuszek barani, czapeczka z piórami”. Za swój teatr Barani Kożuszek zapłacił wysoką cenę, bo utratę wolności. Lalkarza upamiętnił w swoich rysunkach Jan Piotr Norblin.
reżyseria
Marcin Bartnikowski
Marcin Bikowski
scenariusz
Marcin Bartnikowski
scenografia
Marcin Bartnikowski
Marcin Bikowski
lalki
Marcin Bikowski
koncepcja i koordynacja
Joanna Szumańska
obsada
Marcin Bartnikowski
Marcin Bikowski
Premiera 5 grudnia 2019
foto Paweł Czarnecki
Spektakl “Barani Kożuszek” realizowany jest w ramach projektu “Źródła przemian. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie”, dzięki dofinansowaniu przyznanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 .