LEON
Tylko nie zaczynajmy jakichś dramatów á la Ibsen, z tak zwaną tragedią fachów i niedociągnięć do tych fachów. Raczej już niech będzie tragedia zimnych zup i wygotowanego z soków mięsa á la Strindberg.
MATKA
Tak to obniżasz wartość wszystkiego. Tak samo postępujesz z Ibsenem i Strindbergiem jak ze mną. Cóż jest genialniejszego jak "Sonata widm" Augusta Strindberga? 


Matka - Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z popularnym epilogiem” Stanisława Ignacego Witkiewicza napisana w 1924 roku – zaczyna się jako fatalna historia matki i syna. Wampiryczne postaci krążą wokół siebie; w centrum matka, pijąc wódkę, narzeka na życie własne i swojego syna. Prostytucja, szpiegostwo, pijaństwo, kokainizm – witkiewiczowscy bohaterowie na skutek nienasycenia szukają ostatecznej katastrofy. 

Ponad tym unosi się jeszcze inaczej rozumiany katastrofizm; bezpośrednio związany z ideami społecznymi Leona – wampirycznego syna – znajdujący finał w koszmarze o mechanizacji ludzkości.

Matka Teatru Malabar Hotel to spektakl oparty  na  trójce  aktorów, maskach, manekinach i dźwiękach ewokujących pamięć aby przywołać obraz Janiny Węgorzewskiej z domu Von Obrock oraz koszmary psychiczne jej syna. 

Produkcja: Marta Feluś, Katrin Stadtmueler
Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Młoda Polska, ufundowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stypendium dla młodych twórców, ufundowanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku; Projekt finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Kulturstiftung Sachsem oraz Airproducts sp.zoo sa
Premiera 
15 października 2010/ Warszawa/ Sen Pszczoły, 22 października 2010/ Leipzig/ Westfluegel
STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ      M A T K A
Spektakl wyprodukowany przy współpracy z Lindenfels Westflugel (Leipzig), Snem Pszczoły (Warszawa), Związkiem Artystów Scen Polskich, oraz Akademią Teatralną/ Wydziałem Sztuki Lalkarskiej (Białystok) Reżyseria Hendrik Mannes Współpraca reżyserska Antonia Christl Muzyka Anna Świętochowska Scenografia Anna Chadaj Lalki Marcin Bikowski Współpraca dramaturgiczna Marcin Bartnikowski Obsada Magdalena Czajkowska, Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski Głos Matki Danuta Kierklo